В разгара на зимата, едни от най-често обсъжданите теми, които ни вълнуват са грипните епидемии и настинките, през които почти всички преминаваме, колкото и да ни е неприятно и да не ни се иска. Статистиката сочи, че близо 70% от хората в активна възраст са във временна нетрудоспособност заради заболявания от грип или настинка.
Знаем ли обаче кога сме хванали грип и кога неразположението ни се дължи на настинка?
Оказва се, че доста често не можем да направим разлика, тъй като симптомите им са подобни, а е важно да можем да ги разграничим, за да знаем какви мерки да предприемем за лечение.
Важно е да разпознаем кога заболяването ни се дължи на грип, защото ако се подложим на лечение за настинка, това може да доведе до много по-сериозни последствия. При липсата на адекватно и сериозно лечение на грипа може да се стигне до тежки усложнения като например-пневмония.
В обратния случай-когато имаме настинка, а смятаме , че имаме грип, това не е толкова рисковано, тъй като, усложнението до което неправилната диагноза може да доведе, са вторични бактериални инфекции, които се лекуват с антибиотици.
Всъщност общото и при грипа и при настинките е , че и двете са респираторни инфекции, които са причинени от вируси.
И така, макар че са сходни, двете заболявания все пак имат и различни симптоми, които трябва да научим и да следим внимателно, за да вземем адекватните мерки против развитието на болестта.
Настинките обикновено започват с дразнене в гърлото, кихане и хрема или главоболие. Кашлицата е лека и суха, а болките в мускулите и общата отпадналост са умерени. Също така, температурата не се покачва много-под 38 градуса, за разлика от грипа, при който тя рязко достига високи стойности. Настинката обикновено отшумява в рамките на една седмица и симптомите са много по-леки от грипа.
Грипа се причинява от няколко вируса (А, В, С) и засяга обикновено дихателните пътища. При грипа всичко идва внезапно и обикновено с доста по-сериозни оплаквания, в сравнение с настинката. Внезапна висока температура, придружена често от студени тръпки, главоболие, кашлица, значителна отпадналост, която понякога не позволява на болните да станат от леглото. Чести са оплакванията и от болки в кръста, крайниците, в очните ябълки и зад гръдната кост.
И докато за грипа могат да се направят противогрипни ваксини, за настинките това е невъзможно, защото това е заболяване, което може да бъде причинено от над 200 различни вируси.
Това, което можем да направи обаче е да взимаме мерки за повишаване на имунтета си и да бъдем достатъчно разумни и предпазливи по време на грипна епидемия.