Хашимото не е страшна диагноза, ако човек се погрижи да я овладее
Болестта на Хашимото уврежда функцията на щитовидната жлеза. Тя се нарича още хроничен автоимунен лимфоцитен тиреоидит. В САЩ Хашимото е най-честата причина за хипотиреоидизъм (неактивна щитовидна жлеза).
Какво причинява болестта Хашимото?
Хашимото е автоимунно заболяване, при което бели кръвни клетки и антитела погрешно атакуват клетките на щитовидната жлеза. Медицински не е доказано защо се случва този процес, някои лекари смятат, че генетичната история има пръст в този процес и предразполагащи фактори отключват тази история.
Кой може да отключи болестта Хашимото?
Съществуват някои рискови фактори за отключване на Хашимото. Жените са застрашени седем пъти повече от мъжете и особено при тези, които са били бременни. Висок е рискът и ако човек има фамилна анамнеза за автоимунни заболявания като:
-Болест на Грейвс;
-Диабет тип 1;
-Кожна туберкулоза;
-Синдром на Сьогрен;
-Ревматоиден артрит;
-Витилиго;
-Болест на Адисън.
Какви са симптомите на Хашимото?
Симптомите при Хашимото идват от това, че жлезата е неактивна. Те включват:
- Запек;
- Суха бледа кожа;
- Дрезгав глас;
- Висок холестерол;
- Депресия;
- Мускулна слабост;
- Умора;
- Студова непоносимост;
- Изтъняване и/или опадане на косата;
- Проблеми със зачеването;
- Тежки менструации.
Някои хора с Хашимото развиват гуша – увеличена щитовидна жлеза. Тя рядко причинява болка, но може да затрудни преглъщането.
Как се диагностицира болестта?
Ако подозирате, че може да страдате от Хашимото, трябва да посетите лекар – ендокринолог. Той ще изследва кръвните нива на TSH – тироид-стимулиращ хормон. Нивата на TSH ще са високи, когато активността на щитовидната жлеза е ниска, защото тялото работи усилено, за да стимулира щитовидната жлеза да произвежда повече щитовидни хормони. Само TSH не е достатъчен признак за потвърждаване болестта на Хашимото. Би трябвало да се изследват и нивата на другите щитовидни хормони ( FT3, FT4), антитела – TAT, MAT, ехография на щитовидната жлеза, нива на холестерол и други изследвания по преценка на лекаря.
Какво е лечението?
Ако щитовидната ви жлеза не произвежда достатъчно хормони, ендокринологът ще изпише левотироксин. Той е синтетичен хормон, който замества липсващия щитовиден хормон (Т4). Повече от хората пият левотироксин цял живот, като дозата се коригира спрямо нивата на хормоните, които трябва периодично да се изследват.
Има лекарства и хранителни добавки, които могат да попречат на усвояването на левотироксина. Те могат да бъдат:
-Хранителни добавки с желязо;
-Калциеви добавки;
-Инхибитори на протонната помпа;
-Някои лекарства за холестерол;
-Естроген.
Някои храни също могат да повлияят на левотироксина. Затова е нужно медикаментите и определени храни да се приемат през интервал от време, а не заедно с левотироксина.
Усложения, свързани с Хашимото
Ако не се лекува, болестта на Хашимото може да причини усложнения като: сърдечни проблеми(включително сърдечна недостатъчност), анемия, объркване, депресия, висок холестерол, намалено либидо. Хашимото може да причини проблеми по време на бременност.
Допълващо и/или алтернативно лечение
Много хора, а вече и медицински специалисти, са на мнение,че лечението само с левотироксин не е достатъчно и не е ефективно. Холистичните лекари смятат, че трябва да се търсят и третират причините на болестта. Те смятат, че могат да бъдат: стрес, вируси, паразити, кандида, бактерии, генетична предразположеност и други.
Все повече хора спазват определена диета, която да намали симтомите на болестта и да подобри нивата на хормоните. Има различни разновидности на автоимунната диета, но най- просто казано и най масово – хората премахват глутена от менюто си, премахват млечните продукти, соята и захарта. Съществува и много строг Автоимунен протокол ( АИП).
Освен подходяща диета, холистичните лекари препоръчват оздравяване на стомаха( смята се, че много болести тръгват от червата – тяхното лошо състояние). В тази връзка се предприема прочистване на стомашно-чревния тракт и пиенето на пробиотици продължително време. Изключително подходящ пробиотик за тази цел е ФЛОРА 10.
Флора 10 е синбиотик ( комбинация от пробиотик и пребиотик). Той съдържа 10 милиарда живи бактерии, FOS и инулин + витамин Ц и витамини от групата Б. Големият брой на полезни бактерии и разнообразието на техните щамове е предимство на Флора 10 пред други синбиотици. Той е микроинкапсулиран, което гарантира достигане на полезните бактерии живи до червата.
Синбиотикът ще подобри работата на червата, ще обогати червата с „добри“ бактерии, ще подобри усвояването на хранителни вещества от храната, ще балансира чревната флора, което е важно за целия организъм и има пряко въздействие и върху болестта на Хашимото.
Освен пробиотици, при Хашимото има и дефицит на витамини и минерали. Препоръчва се прием на високи дози витамин Д при автоимунни заболявания. AboPharma предлага на пазара D-Abovit – витамин Д3 под формата на спрей. Едно впръскване доставя 400 I.U. От изключително значение е да се приема витамин Д3, защото дефицитът му е отговорен и е една от причините за развитие на автоимунни заболявания. Витамин Д е не просто витамин, той е хормон.
Препоръчва се и прием на селен при проблеми с щитовидната жлеза. Той е особено препоръчителен при високи стйности на антителата TAT и МАТ. Статистиките сочат, че всяка 10-та жена страда от липса на селен, а той подпомага синтеза на хормоните на щитовидната жлеза, освен това и е силен антиоксидант. Селен капсули от AboPharma се предлагат под формата на натриев селенит – 50 ug. – напълно безопасна и допустима доза, защото е известно, че предозирането със селен може да бъде токсично и опасно.
Омега 3 – мастни киселини също е хранителна добавка, която е много ценна и полезна при Хашимото. Омега 3 – мастните киселини имат мощен противовъзпалителен ефект, а в основата на Хашимото стои именно хроничен възпалителен процес. За многобройните ползи от Рибеното масло – прочетете ТУК : https://zdravemarket.com/2020/02/14/%d0%be%d1%81%d0%b5%d0%bc-%d0%b2%d0%bf%d0%b5%d1%87%d0%b0%d1%82%d0%bb%d1%8f%d0%b2%d0%b0%d1%89%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%b7%d0%b8-%d0%be%d1%82-%d0%be%d0%bc%d0%b5%d0%b3%d0%b0-3-%d0%bc%d0%b0%d1%81%d1%82/
Рибеното масло на Абофарма е от сьомга и освен това съдържа и Витамин Е, който противодейства на оксидативния стрес.
Комплексният подход и лечение при болестта на Хашимото може да даде добър резултат. Всеки човек сам трябва да открие причината за болестта. Ние от AboPharma сме приели за мисия чрез нашите продукти да се грижим за вашето здраве, когато и самите вие знаете, че трябва да го направите!