Признаци, симптоми и начини на лечение
Какво представлява Синдрома на хиперактивност с дефицит на вниманието?
Синдром на хиперактивност с дефицит на внимание (ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder) е едно от най-честите нарушения на невропсихологическото развитие, което може да повлияе на успеха на детето в училище, както и на неговите взаимоотношения. Симптомите на ADHD варират и понякога са трудни за разпознаване.
Всяко дете може да изпита много от индивидуалните симптоми на СДВХ, но крайна диагноза може да постави само лекар.
СДВХ обикновено се диагностицира при тийнейджъри, като средната възраст е 7 години.
По-големите деца, проявяващи симптоми, могат да имат СДВХ, но те би трябвало да са проявили по-изразени симптоми и в по-ранна възраст.
А ето и кои са най- често срещаните признаци на СДВХ при деца:
1. Фокусиране в себе си;
Деца с СДВХ често са фокусирани върху собствените си нужди, без да имат умението да познават и чуждите болки и нужди. Те могат да прекъсват другите или да имат проблем да изкачват своя ред по време на занимания или игри с други деца. Могат да се включват в разговори, в които нямат първоначално отношение.
2. Емоционални изблици;
Децата с този синдром трудно контролират емоциите си, те може да имат изблици на гняв в неподходящ момент и също така могат да създават интриги.
3. Невъзможност за стоене на една място;Децата с този проблем трудно стоят на едно място. Те искат непрекъснато да тичат или скачат, а когато са принудени да седят, може да се опитват да клатят и мърдат стола. Те обикновено са и шумни.
4. Недовършени задачи;
Детето може да прояви желание за различни дейности, но може да има проблем с довършването им. Лесно се отказват от писането на домашна работа и преминават към друго занимание.
5.Липса на фокус;
По време на разговор, дете с този синдром не е концентрирано, то може да каже,че ви слуша, а всъщност изобщо да не може да повтори какво сте казали.
6.Избягване на задачи или дейсноти, които изискват продължителни умствени усилия;
7. Допускане на грешки;
Детето може да има проблеми при спазване на инструкции, които изискват планиране или изпълнение на план.
8. Някои от децата с този синдром не винаги са шумни и избухливи, някои могат да бъдат тихи и мълчаливи, взирайки се в пространството и да игнорират случващото се около тях.
9. Забравяне;
Децата с СДВХ могат често да забравят за задълженията си, да забравят къде са оставили дадена веща или да губят често вещите си;
Всички деца в определен период от живота си правят някои от тези неща, но родителят трябва да мисли за СДВХ, когато тези действия станат постоянни и когато поведението на детето се отразява зле на успеха му в училище и на отношенията му с връстниците.
Какви са методите за лечение на състоянието
Обикновено лекарите изписват два вида медикаменти : едните са стимулиращи, а другите нестимулиращи. Стимулантите имат за цел да увеличат количествата на мозъчните химикали – допамин и норепинефрин.
Съществуват и други методи, които могат да повлияят положително на това състояние
Хранителни добавки
Може би една от най-известните хранителни добавки при СДВХ е рибеното масло – омега 3-мастни киселини. Изследвания показват,че хиперактивните деца имат намалено количество Омега -3 мастни киселини в организма. И тъй като организмът на човек не може да прои
звежда сам тези мастни киселини, се налага те да се взимат отвън. Хиперактивните деца, които приемат рибено масло, имат по-малко и по-слаби симптоми. Рибеното масло може да се дава и при здрави деца с цел превенция на това състояние. AboPharma предлага на българския пазар : Рибчо – Омега-3 рибено масло от сьомга + витамин D3 за деца. Добавката е под формата на малки перлички, които допринасят за нормалната функция мозъка, зрението и нормалната сърдечна функция. Витамин D3 допринася за поддържането на нормалнатa функция на имунната система и мускулите, нормалното състояние на зъбите и костите. Рибчо е важен помощник при хиперактивни деца и деца с дефицит на вниманието.
Освен прием на Омега 3, приемът на мултивитамини също е важен. Мултивитамините за деца Киндер Фит са под формата на сироп или под формата на смучещи таблетки , като една супена лъжица на ден от сиропа или една таблетка доставя на детето важни за него витамини. Наличието на витамини от групата Б в сиропа влияяе на мозъчната дейност .
Съществуват и други методи при хиперкативни деца, които трябва да се сечетават с терапията. Те могат да бъдат:
психотерапия, поведенческа терапия и други.
Важно е да се знае, че това е синдром и няма нищо общо с възпитанието на детето. Той трябва да се лекува, защото пречи на детското развитие и може продължи да съществува и на по-късна възраст, ако не бъдат взети мерки.